NARODOWE CZYTANIE 2023 – „NAD NIEMNEM”

9 września 2023 roku Park Miejski im. A. Bienia w Staszowie stał się malowniczą odsłoną dwunastej edycji Narodowego Czytania. Ta ogólnopolska inicjatywa była okazją nie tylko do wspólnego czytania, ale także do celebrowania bogactwa naszego języka i kultury. Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść zachwyca obszernym i barwnym opisem nadniemeńskiej wsi oraz panoramicznym portretem polskiego społeczeństwa. Ta nastrojowa książka napisana jest barwnym językiem, ale jednocześnie jej patriotyczne przesłanie jest istotne i skłaniające do refleksji.
Biblioteka Publiczna w Staszowie we współpracy ze Staszowskim Ośrodkiem Kultury zorganizowała to wspaniałe wydarzenie kulturalne, mające na celu promocję czytelnictwa i klasyki literatury polskiej. Zaproszono mieszkańców do niezapomnianych literackich wrażeń, dając im możliwość spędzenia czasu w gronie miłośników literatury, dzielenia się uczuciami i refleksjami oraz delektowania się pięknem słowa pisanego. Wydarzenie otworzyła Ewa Cygan – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Staszowie, witając wszystkich przybyłych gości i uczestników wydarzenia. Następnie po odczytaniu przez Burmistrza Miasta i Gminy Staszów – dra Leszka Kopcia listu Prezydenta RP, fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” przeczytała dr Ewa Kondek – zastępca Burmistrza. Wśród lektorów znaleźli się także przedstawiciele Sekcji Teatralnej Staszowskiego Ośrodka Kultury, instytucji współpracujących z naszą biblioteką oraz pracownicy oświaty. Kolejne fragmenty powieści czytali również reprezentanci Młodzieżowej Rady Miejskiej w Staszowie, członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Koła Rowerowego w Staszowie, bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach – Filia w Staszowie oraz pasjonaci książek. Idea wspólnego czytania i odkrywania na nowo dzieł literatury polskiej po raz kolejny połączyła lokalną społeczność. I tak za sprawą lektorów zanurzyliśmy się w pięknych słowach wyjątkowego dzieła, które napełniły nasze serca ciepłem i radością. Jak napisała autorka: „Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem…”. Piękna i urokliwa „literacka przystań” z nostalgiczną muzyką w tle zachęcała zebranych do spokojnego delektowania się słowem, a także – refleksji i spacerów. Uczestnicy tegorocznej odsłony Narodowego Czytania spotkali się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami powieści. Wysłuchali ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek przy polskim stole. Odkrywali na nowo atmosferę tego dzieła. Z uwagą wsłuchiwali się też w nietuzinkowe interpretacje opisów przepięknej nadniemeńskiej przyrody. Fragmenty powieści rozbrzmiewały echem wśród malowniczej przyrody, nie tylko w języku polskim, ale również w języku esperanto. Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona twórczości Elizy Orzeszkowej i jej monumentalnej powieści, dająca odwiedzającym możliwość poznania fascynującego świata literatury, przyrody i historii. Nieodłączną częścią akcji była także możliwość otrzymania pamiątkowej pieczęci na przyniesionych egzemplarzach „Nad Niemnem”.
Dziękujemy wszystkim gościom – lektorom i słuchaczom za to, że zechcieli z nami spędzić ten wyjątkowy dzień.

Narodowe Czytanie 2023

12-09-2023, BPMiG w Staszowie