„Trzy siostry” oraz „Bratnie dusze”

Dnia 19.09.2023 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Podczas spotkania dyskutowaliśmy o dwóch książkach.
Pierwsza to „Trzy siostry” Heather Morris.
Jest to opowieść o wielkiej miłości, przyjaźni, więzi rodzinnej, nadziei. Czas, w którym przyszło siostrom żyć to okrutna wojna. W dzieciństwie przyrzekły ojcu, że będą razem bez względu na wszystko.
Magda, Cibi i Livi to trzy siostry urodzone na Słowacji, które składają ojcu obietnicę, że zawsze trzymać się będą razem. Jednakże wojna, która wybucha i niespodziewany pobyt dwóch sióstr w obozie Auschwitz burzą złożone przyrzeczenie... Livi i Cibi zdane tylko na siebie, z trudem walczą o każdy kolejny dzień w obozie. Natomiast Magda... W tym miejscu zachęcamy do samodzielnej lektury.
Fabuła „Trzech sióstr” wpasowuje się do tzw. literatury obozowej, czyli książek poruszających tematykę obozów koncentracyjnych. Jest ich bardzo dużo, jednakże książka książce nierówna. Spora część klubowiczów uważa, że ta konkretna tematyka została mocno sfabularyzowana, a treść jest przesadnie cukierkowa, jakby opisywała obóz pracy przymusowej jak miejsce... luźne. Pojawiły się opinie, że książka została specjalnie skonstruowana w ten sposób, aby nie narażać ludzi o słabych nerwach na niepotrzebne emocje. Ale czy aby na pewno? Mnóstwo osób, które przebywały w obozie, nie miało tyle szczęścia co tytułowe siostry.
Książka stawia przed nami dużo pytań. Nie łatwo o tym rozmawiać, ponieważ jest to bardzo trudny, ale potrzebny temat, abyśmy nigdy nie zapomnieli, co zdarzyło się podczas wojny.

Druga pozycja to „Bratnie dusze” Hanny Cygler.
To opowieść o przyjaźni, miłości, zazdrości, trudnych relacjach rodzinnych i codzienności. Autorka przedstawia trzy przyjaciółki Weronikę, Aldonę i Michalinę. Weronika to uznana malarka pomimo młodego wieku (27 lat). Mieszka w dobrze urządzonym domu, zabezpieczona finansowo. Jest mężatką z dwójką dzieci. Aldona to wdowa po 40-stce, z dorastającą córką na utrzymaniu. Również jest malarką, lecz jej obrazy nie przynoszą wielkich dochodów. Boryka się z ciągłymi problemami finansowymi. Michalina to 30-letnia dziennikarka, pełna życia, ma problemy z rodzicami. Poszukuje miłości, ale tu nie ma szczęścia, dziennikarstwo daje jej poczucie samorealizacji. Panie od lat prowadzą dość ustabilizowane życie, wspierają się w trudnym czasie, w codzienności. Wśród przyjaciółek pojawia się atrakcyjny Marek, nie będąc do końca szczery, zaczyna manipulować relacjami. Wkrada się również zazdrość o promocję obrazów. Relacje między kobietami zaczynają się psuć... „Bratnie dusze” to połączenie powieści obyczajowej, kryminału i romansu. Na wielu poziomach pokazuje trudności w relacjach rodzinnych, przyjaźni, związkach damsko-męskich, życiowych pasjach, emigracji, codzienności.
W spotkaniu wzięło udział 8 osób.

DKK Staszów

21-09-2023, Helena Raczyńska